W życiu różnie się wiedzie. Czasem wszystko przebiega zgodnie z planem, a niekiedy ku wielkiemu zaskoczeniu coś zaczyna się psuć.

Tak jest między innymi w małżeństwie. Dziś jest ślub, a za niedługo małżonkowie planują już rozwód. Takie sytuacje spotyka się coraz częściej. Później pozostaje tylko sprawa podziału majątku, co nie jest prostym zadaniem.

Wsparcie adwokata jest tu bezcenne

Podział majątku, szczególnie po rozwodzie jest trudnym zadaniem. Wiąże się z licznymi kłótniami i nieporozumieniami. Warto mieć wówczas kogoś zaufanego, który zna się na prawie i wie, jak poprowadzić tę sprawę, aby wyjść z tego z korzyścią dla siebie. Metod dzielenia majątku jest kilka, a wybór należy do każdej pary z osobna i zależy od zaistniałych okolicznościach, w których każda z nich się znajduje.

Dzielenie majątku na dwa sposoby

Podziału majątku można dokonać w sądzie, podczas rozprawy sądowej albo w ramach ugody z zatwierdzeniem u notariusza. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jeżeli byli małżonkowie potrafią się jeszcze ze sobą rozmawiać i chcą to robić, mogą spróbować podzielić wspólny majątek według własnego zamysłu i zatwierdzić to wszystko u notariusza, tak by od tej pory było już jasne, co do kogo należy. Bywają sytuacje, w których byli małżonkowie nie są w stanie się dogadać i tak jest chyba najczęściej. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wkroczyć na drogę sądową.

Jak podzielić majątek?

Majątek można podzielić po równo albo nierówno. Zależy to od okoliczności. Jeżeli na przykład jeden z małżonków przykładał się bardziej do gromadzenia majątku, a drugi zaś trwonił pieniądze i wydawał je na mało istotne sprawy, w tym przykładowo na alkohol, to podział najprawdopodobniej nie będzie równy. Inaczej może być również, gdy są dzieci. One też powinny być uwzględnione w danym podziale.

Trudno jest mówić o konkretach w temacie podziału majątku po rozwodzie, gdyż zależy to od wielu indywidualnych sytuacji. Jedno jest natomiast pewne, choć sprawa nie jest łatwa, da się ją pomyślnie rozwiązać. Adwokat będzie tu doskonałym wsparciem.