Kredyt gotówkowy to dla wielu jedyny sposób na szybkie pozyskanie niezbędnej gotówki. Dziś cieszy się niemałą popularnością zarówno wśród ofert bankowych, jak i pozabankowych.

Jedni zadłużają się z zachowaniem rozsądku, inni zupełne bezmyślnie. Zanim zaciągniemy tego typu kredyt, powinniśmy zorientować się w kilku ważnych sprawach.

Czy będziemy w stanie spłacić dług

Zanim ostatecznie zdecydujemy się na kredyt, powinniśmy sprawdzić, czy w ogóle jest nas na niego stać. Szczególnie firmy pozabankowe kredytów udzielają bardzo chętnie. Jednak to nie oznacza, że wszyscy poradzą sobie z jego spłatą. Musimy wobec tego dokładnie przeliczyć swoje miesięczne dochody, tak by móc ocenić możliwość zwrotu gotówki wraz z odsetkami i kosztami dodatkowymi. Na pewno nie możemy spłacać kredytu gotówką, która jeszcze do niedawna służyła w celu wyżywienia rodziny. Byłoby to bardzo nierozsądne.

Jakie oczekiwania ma bank lub firma pozabankowa

Przed zadłużeniem się trzeba uważnie sprawdzić, jakie oczekiwania ma bank czy firma pozabankowa. Chodzi tu bardziej o warunki wybranej oferty – jak trzeba spłacać zadłużenie, jakie wiążą się z tym wszystkie koszty, czy ewentualnie można skorzystać z przerwy w spłacie albo czy kredyt ten można spłacić wcześniej. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek inne wątpliwości lub pytania, to na chwilę przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zadłużenia, jest właśnie ten właściwy moment, aby je rozwiać i dopytać o szczegóły kredytodawcę.

Czy wybrany kredytobiorca jest uczciwy i ma pozytywne opinie

Zanim ostatecznie podpiszemy umowę kredytową, musimy koniecznie sprawdzić, czy wybrana firma lub bank ma pozytywne opinie. Czy jest to uczciwa instytucja. Należy unikać firm działających wyłącznie w sieci, które nie są nam nawet w najmniejszym stopniu znane. Najlepiej, aby działał od wielu lat i cieszył się pozytywnymi opiniami klientów, a do tego miał punkt stacjonarny. W przypadku banków, jest to normalne. Jeżeli zaś chodzi o instytucje pozabankowe, może być różnie. Tak więc trzeba to koniecznie sprawdzić, aby nie wziąć pieniędzy od firmy, która w najbliższym czasie będzie stwarzała problemy.