Nie ma dużych różnic między kredytem mieszkaniowym a kredytem na zakup działki, z wyjątkiem faktu, że pożyczki mieszkaniowe są wykorzystywane na zakup nieruchomości zabudowanej lub nieruchomości w trakcie budowy, podczas gdy druga pożyczka służy do zakupu gruntu, który można później zagospodarować pod zabudowę mieszkaniową.

Ponadto pożyczki działkowe nie oferują korzyści podatkowych, takich jak kredyty hipoteczne na zakup lub budowę nieruchomości. Tak więc, jeśli chcesz kupić działkę, możesz nie kwalifikować się do kredytu mieszkaniowego, ale do kredytu gruntowego. Pożyczki mieszkaniowe są dostępne tylko dla nieruchomości już wybudowanych, będących w budowie lub mogących wkrótce rozpocząć budowę. Aby sfinansować zakup wolnej działki, musisz zamiast tego wybrać pożyczkę na zakup gruntu. Chociaż warunki, stawki i procesy związane z pożyczkami gruntów są podobne do pożyczek mieszkaniowych, istnieją między nimi pewne wewnętrzne różnice. W przeciwieństwie do kredytów mieszkaniowych, które są dostępne na wszystkich etapach budowy nieruchomości, niezależnie od ich lokalizacji lub rodzaju, możesz uzyskać pożyczkę gruntu tylko na działkę budowlaną.

Jeśli rozważasz zakup działki na własny użytek lub jako inwestycję, będziesz musiał wydać co najmniej 30% środków z własnej kieszeni.

W przeciwieństwie do pożyczki mieszkaniowej, która kwalifikuje się do odliczenia podatku na spłatę zarówno odsetek, jak i kwoty głównej, kredyt hipoteczny na zakup działki nie oferuje takich korzyści. Możesz skorzystać z ulg podatkowych tylko wtedy, gdy budujesz dom na działce. Odliczenie w takim przypadku ma zastosowanie tylko do kwoty pożyczki zaciągniętej na budowę nieruchomości i tylko po zakończeniu działalności budowlanej. Okres kredytowania kredytów gruntowych jest niższy w porównaniu do kredytów mieszkaniowych. Maksymalny okres pożyczki dostępny dla pożyczek gruntowych wynosi 15 lat, podczas gdy dla kredytu mieszkaniowego można podnieść okres nawet do 30 lat. Pożyczka gruntowa jest często traktowana jako część opcji pożyczki mieszkaniowej oferowanej przez bank i jest traktowana tak samo jak pożyczka mieszkaniowa. Proces kwalifikacji i wymagania, takie jak dokumentacja czy badanie zdolności kredytowej są takie same zarówno dla kredytów mieszkaniowych, jak i kredytów gruntowych.