Twój były małżonek uchyla się od płacenia przyznanych przez sąd alimentów? No cóż, taka sytuacja zdarza się niejednokrotnie. Na pewno teraz myślisz, że przepisy polskiego prawa są bezwzględne dla dłużników. Tak, to prawda. Ale prawdą jest także, że niepłacenie alimentów niestety nie jest trudne. Wystarczy odrobina inwencji. Co w takiej sytuacji może doradzić Ci prawnik specjalizujący się w rozwodach w Warszawie (https://www.rozwod-warszawa.pl/), do którego udasz się po pomoc? Dobry adwokat może podsunąć pewne sprawdzone rozwiązanie – alimenty od dziadków dziecka. Jak je uzyskać?
Alimenty od dziadków dziecka – kiedy można się o nie ubiegać?
O alimenty od babci i dziadka Twojego dziecka możesz ubiegać się, gdy:
- drugi rodzic nie żyje,
- drugi rodzic dziecka nie jest w stanie płacić alimentów (może przebywać w zakładzie karnym, być chory lub nieporadny życiowo),
- uzyskanie alimentów od drugiego rodzica jest niemożliwe lub bardzo trudne – czyt. gdy Twój były małżonek zawzięcie uchyla się od zapłaty.
Istnieje jednak pewien haczyk. Jaki? Każdy dobry adwokat powinien Ci wyjaśnić, że żądanie alimentów od dziadków dziecka jest możliwe tylko wtedy, gdy znajduje się ono w niedostatku. W praktyce oznacza to, że musisz mieć poważne trudności, aby zaspokoić podstawowe oraz uzasadnione potrzeby Twojej pociechy.
– Dziadkowie mogą bronić się przed obciążeniem ich kosztami. Ich argumentem najpewniej będzie to, że Twoje żądanie jest niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Z tego powodu sąd będzie analizował relacje wnuczka (oraz niestety Twoje) z dziadkami. Pamiętaj więc, że zachowanie kultury niewiele Cię kosztuje i niekoniecznie musisz, tuż po rozwodzie, wygarnąć byłej teściowej/teściowi wszystkie żale, które kiedykolwiek pojawiły się w Twojej głowie – wskazuje mecenas Budrewicz, który prawem rodzinnym zajmuje się już 20 lat.
Jak złożyć pozew i ile może zyskać Twoje dziecko?
O alimenty od dziadków musisz wnieść oddzielny pozew sądowy. Nie mogą one zostać ustalone automatycznie podczas sprawy o rozwód w Warszawie. Pozew możesz złożyć w sądzie rejonowym najbliższym miejscu zamieszkania dziadków lub Twojego dziecka. Adwokaci polecają raczej to drugie rozwiązanie, ponieważ dla Ciebie będzie po prostu wygodniejsze.
Dziadkowie najpewniej nie będą płacić tyle samo, co Twój były mąż, któremu sąd zasądził alimenty na sprawie o rozwód w Warszawie. Pod uwagę zostaną wzięte bowiem ich dochody i wydatki (a bilans najczęściej jest mniejszy – chociażby z powodu kosztów leczenia seniorów).
Alimenty od dziadków dziecka – dlaczego warto?
– Alimenty od dziadków, w praktyce, są dobrym sposobem, aby zmobilizować byłego małżonka do łożenia kosztów na utrzymanie swojej pociechy. Gdy komornik wchodzi na konto starszych rodziców, wielu niepłacących ojców, jednak reguluje zaległe długi – objaśnia mecenas Budrewicz.
Dziadkowie zwykle mają emerytury wypłacane przez ZUS, z których komornikowi bardzo łatwo będzie ściągnąć należność. Adwokat doradził Ci takie rozwiązanie, ale Twoi byli teściowie jeszcze pracują? Weź pod uwagę, że w pewnym wieku ludzie chcą spokojnie doczekać do emerytury, a nie kombinować z umowami, zmianami pracodawców czy innymi sposobami stosowanymi przez alimentacyjnych dłużników na unikanie płatności.