W każdej firmie są jakieś bardziej i mniej ważne dokumenty, które wymagają pewnego rodzaju zabezpieczenia. Przechowywać je można na wiele różnych sposobów.

Niektórzy w tym celu kupują szafę, inni sejf. Pytanie w takim razie – co lepsze? Gdzie najlepiej przechowywać dokumenty? Okazuje się, że wybór powinien być uzależniony od wielu czynników. Warto dowiedzieć się, od jakich konkretnie.

Jaka jest różnica między szafą a sejfem?

Jak nie trudno się domyślić, chodzi tu głównie o bezpieczeństwo. Sejf wydaje się bezpieczniejszy, gdyż trudno go uszkodzić, a jeżeli nie zna się kodu, aby otworzyć jego drzwi, nie ma szans, by wydobyć z niego jakiekolwiek dokumenty. Szafa też może być zamykana, ale nie jest już tak solidna. Stąd zwykle pojawia się dylemat, bo trudno jest zdecydować się na konkret i wybrać pomiędzy szafą a sejfem. Czasem w sprzedaży dostępne są sejfy, które swoim wyglądem przypominają szafy oraz szafy, które wyglądają niemal jak sejfy. Wybór jednak należy do każdego z osobna. Warto mieć tylko na uwadze to, że szafy bywają pojemniejsze, więc dokumentów tych całkiem sporo się zmieści, a poza tym taką szafę można wykorzystać też do przechowywania innych rzeczy i to nie tylko w formie papieru.

To co w końcu wybrać?

Mając bardzo tajne dokumenty w firmie, najlepiej wybrać prawdziwy sejf, który będzie je dobrze chronił. Jeżeli natomiast są to mniej ważne „papiery”, można zainwestować w szafę, którą też zamyka się na klucz, co zapewnia bezpieczeństwo jej zawartości. Szafy bywają tańsze od sejfów. Mają jednak mniej zabezpieczeń, a te, które są obecne, do najskuteczniejszych nie należą. Zarówno szafa, jak i sejf dziś można dostać bez najmniejszego problemu. Wszystko dostępne jest w internecie. Wystarczy złożyć zamówienie, aby po chwili móc cieszyć się nowym nabytkiem.
Jeżeli więc potrzebujesz zabezpieczyć jakieś dokumenty, oceń ich wartość i wybierz między sejfem a szafą. Trudno w tej kwestii doradzić. Zrobić to można dopiero znając indywidualne potrzeby inwestora, a także jego możliwości.