Oświetlenie LED to niezwykle praktyczny i popularny sposób na dostarczanie światła w budynkach, na ulicach i w innych miejscach. Historia tego rodzaju lampek sięga 1907 roku, kiedy to brytyjski eksperymentator H.J. Round odkrył zjawisko elektroluminescencji półprzewodników.

Pierwsza świecąca diodę LED została zbudowana przez obywatela Rosji o nazwisku Oleg Łosiew w 1927 roku. Kolejny przełom nastąpił w roku 1962 w Ameryce, a kilka lat później pojawiły się pierwsze diody LED dostępne dla konsumentów. Początkowo było to elementy bardzo drogie i nie miały dużej mocy. Obecnie lampki LED mają niemal nieograniczone kształty, moce i kolory. Tego rodzaju technologię stosuje się w oświetlaniu mieszkań, urządzeń i przestrzeni publicznych. Na czym dokładnie polega technologia LED i gdzie sprawdza się najlepiej?

Co to jest oświetlenie LED?

Lampa LED ma w swojej budowie diody elektroluminescencyjne (ang. light-emitting diodes, LEDs). Dioda zbudowana jest z dwuwarstwowych półprzewodników. W półprzewodnikach tych, po dostarczeniu energii elektrycznej, elektrony przeskakują z jednej warstwy na drugą. Następnie dochodzi do zjawiska rekombinacji promienistej, które skutkuje emisją energii w formie światła. Żarówki LED mogą być okrągłe, podłużne lub też bardzo malutkie, umieszczone na specjalnych taśmach. Używa się ich niemal wszędzie. Gdzie znajdują zastosowanie?

Oświetlenie LED sufitowe

Oświetlenie LED znajduje swoje zastosowanie, jako element źródła światła umieszczony w suficie. Żarówki LED dają niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne i można je umieszczać w sufitach podwieszanych, pod półkami oraz w ścianach. Efektem takich działań jest doskonale zbalansowane, ekonomiczne oświetlenie w całym domu.

Oświetlenie LED do kuchni

Lampki LED w kuchni to przede wszystkim doskonale znane taśmy LED przeznaczone do umieszczania pod szafkami i nad blatami kuchennymi. LEDy w kuchni ułatwiają codzienne funkcjonowanie i umożliwiają stworzenie doskonałego klimatu. Zaletami zastosowania technologii LED w kuchni są m.in.:

  1. duże możliwości aranżacyjne,
  2. możliwość doświetlenia poszczególnych półek i kącików w kuchni.

Oświetlenie LED do łazienki

Światło w łazience, podobnie jak w kuchni, powinno być ostre i umożliwiać jak najlepszą widoczność. Z tego powodu lampki LED warto umieścić nad lustrem oraz pod szafkami. Klimatyczne listwy LED, po włączeniu ich podczas kąpieli, także sprawią, że ta chwila będzie jeszcze przyjemniejsza.

Oświetlenie LED w szafie

Cóż. Szafa jest miejscem, w którym widoczność powinna być na najwyższym poziomie. Umieszczając lampkę LED wewnątrz tego mebla, można odnaleźć swoje ulubione ubrania, nawet w ciemny pokoju. Lampki LED sprawdzą się także w każdej garderobie.

Lampki LED w rowerze

Kolejnym zastosowaniem technologii LED jest oświetlanie drogi rowerzystów. Żarówki LED w jednośladach mogą emitować różne kolory oraz świecić w sposób ciągły lub też pulsacyjny. Obecnie jest to jedno z bardziej popularnych i praktycznych rozwiązań montowanych w rowerze. 

Podsumowanie

Światło LED ma już ponad 100-letnią historię, a rozwój tej technologii spowodował, że tego rodzaju żarówki znajdują się niemal wszędzie. Wyposażając wnętrze w tego rodzaju lampy, warto dostosować ich moc do zapotrzebowania. Bardzo popularne jest oświetlenie LED 12v. Bardzo szegółowe informacje znajdują się na stronie producenta oświetlenia led SlimLed.