Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku czy innym dużym mieście, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mieszkasz w małym mieszkaniu.

Wiele osób z różnych względów nie może sobie pozwolić na zakup dużego mieszkania, dlatego mikroapartamenty cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Jak wiadomo ceny mieszkań stale rosną, zatem mniejsze mieszkanie może być dla wielu osób idealnym rozwiązaniem, ponieważ można je kupić przykładowo za 200 tysięcy złotych w dobrej lokalizacji.

Mikroapartamenty i mikrokawalerki mają zazwyczaj powierzchnię od 18 do 25 m2, niewielka przestrzeń jest wystarczająca dla jednej lub dwóch osób, przykładowo bezdzietnej pary, która pracuje lub studiuje w mieście. Mieszkanie na małej powierzchni ma wiele zalet, przede wszystkim do posprzątania mamy tylko jeden pokój z aneksem kuchennym i łazienkę, opłaty miesięczne za taki metraż również są mniejsze niż za większe mieszkania. Oprócz ogólnej niższej miesięcznej płatności, również inne wydatki finansowe, takie jak utrzymanie i usługi komunalne, są na ogół niższe ze względu na mniejszą powierzchnię mieszkania.

Jest wiele korzyści z mieszkania w mikroapartamentach

Wybierając zakup mikroapartamentu, czy to do zamieszkania lub na wynajem, jako inwestycję, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Mieszkanie o niewielkiej powierzchni oznacza znacznie niższe rachunki za ogrzewanie, gaz, prąd i wodę, a także inne miesięczne opłaty za utrzymanie nieruchomości. Dodatkowo będziesz mieć mniej umeblowania do kupienia, aby wygodnie urządzić mikrokawalerkę. Komfortowo urządzone mikroapartamenty cieszą się dużą popularnością na rynku, wiele osób poszukuje niewielkich mieszkań do zakupienia czy wynajęcia.

W mniejszych mieszkaniach łatwiej jest utrzymać porządek i czystość, co z pewnością będzie dużym plusem dla osób, które dużo pracują lub spędzają wiele czasu na nauce. W mikrokawalerce zmieszczą się tylko niezbędne przedmioty, dlatego możemy pozbyć się części niepotrzebnych rzeczy, a pozostałe, których nie używamy często, przechowywać w piwnicy czy komórce lokatorskiej. Możemy również wybrać mniejsze meble, funkcjonalne i modułowe, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń w mieszkaniu.

Coraz więcej osób wybiera niewielkie mieszkania

Mikroapartamenty są idealne dla jednej lub dwóch osób

Decydując się na zakup mikroapartamentu możemy również korzystać z dedykowanego miejsca parkingowego. Będzie to wygodne w mieście, jeśli posiadamy samochód i dojeżdżamy do pracy czy na uczelnię. Dodatkowo możemy wybrać mieszkanie z balkonem, który można zabudować, będzie to dodatkowe miejsce do wykorzystania. Często małe mieszkania w dobrych lokalizacjach wybierają studenci lub osoby pracujące, często również firmy przeznaczają mikroapartamenty dla pracowników tymczasowych, specjalistów, przykładowo w branży IT. Jest to z pewnością tańsze rozwiązanie i wygodniejsze, niż wynajem pokoi hotelowych na dłuższy okres.

Życie na małej przestrzeni wymaga kreatywności, zwłaszcza jeśli w mikroapartamencie mieszka więcej niż jedna osoba. Warto sobie wypracować rozwiązania problemów, takich jak przestrzeń do przechowywania i zachowanie prywatności. Możemy również wybrać takie umeblowanie i wyposażenie, aby dostępna przestrzeń wyglądała na większą, jaśniejszą i mniej ciasną. Kreatywność wiąże się z przyjęciem minimalistycznego podejścia do życia, co jest konieczne, jeśli mieszkasz na małej przestrzeni. Mniej przedmiotów i mebli to również łatwiejsze zachowanie porządku w mieszkaniu.

Mieszkanie na małej przestrzeni oznacza, że będziesz w stanie uzyskać o wiele więcej za swoje pieniądze, urządzając wnętrze w sposób, o którym zawsze marzyłeś, bez nadwyrężania swojego budżetu. Mniej miejsca oznacza, że komfortowe urządzanie mikroapartamentu będzie znacznie tańsze niż wyposażenie mieszkania z kilkoma pokojami. Przeprowadzka będzie łatwiejsza, jeśli w przyszłości zechcesz przenieść się do większej przestrzeni. Mikroapartamenty to mniej rzeczy do gromadzenia, więc jest mniej zamieszania i pakowania podczas przeprowadzki.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup mikrokawalerki

Niezależnie od tego, czy kupujesz mikroapartament do zamieszkania, czy jako nieruchomość inwestycyjną, wybór odpowiedniej lokalizacji ma kluczowe znaczenie. Wiele małych mieszkań jest usytuowanych w centrach dużych miast, w których znajdują się uczelnie i dzielnice biznesowe. Jest to zatem korzystne rozwiązanie dla studentów i osób wyjeżdżających ze swojego miejsca zamieszkania do lepszej pracy.

Mikrokawalerka będzie wystarczająca dla jednej lub dwóch osób, które poszukują niedrogiego zamieszkania z dobrym dojazdem do pracy czy na uczelnię. Wiele osób wybiera mikrokawalerkę na swoje pierwsze samodzielne mieszkanie. W przyszłości możemy oczywiście zdecydować się na przeprowadzkę do większego mieszkania, przykładowo jeśli planujemy powiększenie rodziny. Możemy wtedy sprzedać mikroapartament z zyskiem lub przeznaczyć go na wynajem.

Należy zauważyć, że małe mieszkania, o metrażu do 25 m2 cieszą się dużą popularnością na rynku, zatem nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem osób zainteresowanych zakupem czy wynajmem mikrokawalerki. Szczególnie mieszkania w dobrych lokalizacjach cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które chcą się usamodzielnić, zakupić swoje pierwsze mieszkanie.