Liczba kierunków dostępnych na polskich uczelniach wyższych z roku na rok rośnie. To oczywiście bardzo dobra informacja i powód do radości, aczkolwiek spora część studentów mierzy się przez to z tak zwanym pozytywnym kłopotem bogactwa. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków jest od lat zarządzanie. Czy to faktycznie słuszny wybór? Ile jest prawdy w słynnym stwierdzeniu, że tego typu kierunek to „produkcja bezrobotnych”? Sprawdźmy, jakie są fakty.

Nauka umiejętności biznesowych

Trudno znaleźć drugi kierunek, który w tak dużym stopniu może nauczyć młodą osobę umiejętności związanych stricte z prowadzeniem biznesu. Funkcjonowanie firm i przedsiębiorstw to duże wyzwanie, dlatego warto jak najwięcej przyswajać wiedzy z tej dziedziny – nie tylko teoretycznej, ale również praktycznej. Mowa tu między innymi o poznaniu tajników sprzedaży przydatnych w przyszłości w szeroko pojętym handlu. To jednak nie wszystkie umiejętności, które przekazuje kierunek zarządzanie. Studia te uczą studentów prowadzenia negocjacji biznesowych, elementów marketingu i prawa, a nawet podstaw księgowości. To bez wątpienia cenna dawka wszechstronnej wiedzy.

Powiązanie z innymi kierunkami

Warto również wspomnieć o tym, czym tak naprawdę jest zarządzanie. Studia te zahaczają w mniejszym bądź większym stopniu o wiele innych kierunków. W planie znajdują się przedmioty dotyczące między innymi zagadnień ekonomicznych, czy prawniczych. To zdecydowanie zwiększa perspektywy na przyszłość, ponieważ szukać zatrudnienia można w wielu sektorach gospodarki. Tak przydatna i szeroka wiedza z pewnością nie zmarnuje się w przyszłości, zwłaszcza jeśli zostanie odpowiednio poszerzona już po ukończeniu studiów i będzie na bieżąco aktualizowana.

Na co warto zwrócić uwagę?

Najczęstszy zarzut tego kierunku to brak jednej konkretnej specjalizacji. Czy to faktycznie prawda? Oczywiście, że nie. Wiadomo, że nie każdej osobie samo studiowanie przyniesie dobrą pracę. Wprawdzie mowa tu o dość specyficznym kierunku, bo takie właśnie jest zarządzanie. Studia o tej tematyce wymagają zaangażowania i chęci rozwoju także na innych płaszczyznach. Nie można jednak stwierdzić, że dyplom z zarządzania jest bezwartościowy. Wielokrotnie to właśnie on otwiera drzwi do przepełnionych sukcesami karier zawodowych i stanowisk menedżerskich.