Rekuperator to urządzenie, które coraz częściej instalujemy w naszych domach.
Rosnąca popularność wentylacji mechanicznej sprawia, że oferta urządzeń na rynku rośnie. Jak wybrać dobry rekuperator, który wygeneruje duże oszczędności, będzie niezawodny i właściwie spełni swoją funkcję? Podpowiadamy!
Rekuperacja powietrza to rodzaj wentylacji mechanicznej, który pozwala na odzysk ciepła i ponowne jego wykorzystanie. Rekuperatory są często instalowane m.in. z uwagi na to, że pozwalają spełnić wymogi dotyczące wymagań technicznych, czyli Standard WT2021.
WT 2021 dotyczy budynków powstających (i modernizowanych) od 2021 roku. Przede wszystkim wprowadza obostrzenia dotyczące energooszczędności budynków. Przekłada się to m.in. na rodzaj stosowanej przez inwestorów termoizolacji, systemu grzewczego czy właśnie wentylacji. WT2021 wprowadza bowiem maksymalną wartość współczynnika EP (określającego roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, przygotowania c.w.u. i wentylacji) na maksymalnie 70 kWh/m2. Wynik ten nie jest często łatwy do osiągnięcia nawet w przypadku ogrzewania olejowego czy gazowego. Tu właśnie w pomocą przychodzi rekuperator. Jaki rekuperator wybrać, by znacząco obniżył wskaźnik Ep, a co za tym idzie – wymiernie obniżył koszty ogrzewania?
Zakup rekuperatora – nie zdawaj się na przypadek!
Jednym z najistotniejszych parametrów, który opisuje skuteczność i pracę rekuperatora, jest sprawność odzysku ciepła. To ona wskazuje jaki procent ciepła zawartego w powietrzu usuwanym z budynku zostanie odzyskany i wykorzystany ponownie do ogrzania powietrza nawiewanego. Sprawność odzysku ciepła w dużej mierze zależy od wymiennika ciepła.
Istnieją wymienniki krzyżowe, krzyżowo-przeciwprądowe, entalpiczne i obrotowe. Wymienniki krzyżowe są dość proste i tanie jednak ich sprawność temperaturowa jest dość niska i nie przekracza 75 procent. Dużo skuteczniejszy jest wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy, który stanowi udoskonaloną wersję krzyżowego i osiąga sprawność nawet ponad 90 procent! Rekuperatory z wymiennikiem entalpicznym odzyskują dodatkowo wilgoć. Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym) ma tę wadę, że powietrze zużyte częściowo miesza się ze świeżym, przez co pewna ilość zanieczyszczeń może wracać do wewnątrz jednak świetnie sprawdza się w przypadku mrozu. Sprawność tego typu rekuperatora wynosi do 90 procent. Warto wybrać więc rekuperator z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym lub entalpicznym. Znajdziesz je na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Kupując rekuperator warto także zwrócić uwagę na etykietę energetyczną, na której określona jest klasa efektywności energetycznej. Warto, by była to klasa A+. Istotna jest także informacja o wydajności rekuperatora oraz poziomie mocy akustycznej.
Nie bez znaczenia są także filtry. Te wyższej klasy pozwolą oczyścić powietrze nie tylko z większych cząsteczek kurzu i pyłu (filtry wstępne klasy G4 lub M5), ale także z pyłu PM10, PM2.5 i PM1 (filtr klasy F7 nazywany przeciwpyłkowym). Również filtry klasy F9, nazywane antysmogowymi, są bardzo skuteczne. Obsługę rekuperacji ułatwia także panel dotykowy. Jeśli zależy nam na estetyce możemy wybrać urządzenie o nowoczesnym designie.