Kaktusy są roślinami o małych wymaganiach, często wybierane są przez osoby, które nie zawsze mają czas podlać kwiaty, takie rośliny nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kaktusy są roślinami, które rosną na terenach pustynnych, gdzie panuje niedobór wody, magazynują wodę, aby korzystać z niej w porze suchej. Wiele osób hoduje je w domu, często znajdziemy je na parapetach, kaktusy dobrze sprawdzą się także w pracy, gdzie przykładowo podczas przerwy świątecznej rośliny nie będą podlewane.

Kaktusy to rośliny mało wymagające

Kaktusy do rodzina licząca ponad 2000 gatunków, najczęściej występują w obu Amerykach, są to sukulenty, które posiadają płytki system korzeniowy, rośliny posiadają liście, które ograniczają parowanie wody. Dzięki temu kaktusy rosną w bardzo nieprzyjaznym środowisku, na pustyniach w Chile oraz Peru, gdzie opady deszczu mogą występować co kilka lat. Dlatego kaktusy mogą nie być podlewane nawet przez kilka miesięcy, przechodzą wówczas w stan wegetacji. Kaktusy mogą rosnąć w glebie z dużą zawartością piasku, w podłożu, które przypomina warunki panujące na pustyni. W sklepach ogrodniczych możemy zakupić podłoże dedykowane do kaktusów, w którym roślin będą najlepiej rosły.

Kaktusy cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na kwiaty, kaktusy mogą kwitnąć także w okresie wegetacji, posiadają one piękne kwiaty w różnych kolorach. Dodatkowo są to rośliny, które mogą posiadać różne kształty, może być to gruba łodyga lub też kaktus cienki oraz wysoki czy też w formie kulistej. Wiele odmian zajmuje mało miejsca, zatem możemy umieścić je w niedużej doniczce, postawić na parapecie. Rośliny te mogą kwitnąć po kilku latach w zależności od odmiany, należy zapewnić im wówczas warunki zbliżone do hibernacji, kwitnienie może nastąpić wcześniej w chłodnych pomieszczeniach.

Kaktusy bardzo dobrze sprawdzą się jako rośliny w biurze, ze względu na małe wymagania co do wody możemy zostawić je na kilka tygodni, nie musimy pamiętać o podlewaniu. Inne rośliny w tym czasie mogłyby usychać, natomiast kaktusy będą wegetować, mogą także w tym czasie rozkwitnąć. Więcej na temat kaktusów możemy przeczytać na stronie https://plantihouse.pl/pl/c/Kaktusy/37 możemy także zakupić tam różne odmiany roślin. Z pewnością kaktus to roślina dla osób, które nie zawsze mają czas, aby zadbać o rośliny, a także dla osób zapominalskich.