Paweł Mirowski – wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiadomił o planowanym uruchomieniu programu dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Zyskaj dofinansowanie do pompy ciepła nawet do 21 tys. złotych dla nowych, budowanych domów jednorodzinnych.
Dofinansowanie do pompy ciepła 2022
Zgodnie z przekazaną informacją wiceprezesa NFOŚiGW przygotowano już założenia nowego programu pomagającego finansowo przy zakupie i montażu przydomowych pomp ciepła. Pomysł na stworzenie nowego programu zrodził się z coraz większego wykorzystywania prądu na swoje potrzeby w zakresie systemu prosumenckiego oraz coraz częstsze korzystanie z ekologicznych form ogrzewania. Zgodnie z obecnymi danymi takich prosumentów jest aż 600 tys. w naszym kraju.
Pompa ciepła dofinansowania – dla kogo?
Ten program ma być skierowany przede wszystkim do właścicieli nowych domów jednorodzinnych lub tych w trakcie budowy. Osoby, które już wybudowały swój dom i chcą wymienić swoje dotychczasowe źródło ogrzewania na pompę ciepła, mogą skorzystać z działającego od kilku lat dofinansowania w zakresie programu „Czyste powietrze”.
Wniosek o dofinansowanie pompy ciepła
Nowy program będzie mógł ruszyć dopiero po zaakceptowaniu przez Europejski Bank Inwestycyjny i Komisję Europejską. W programie uwzględniono dofinansowanie do pomp ciepła w wysokości nawet 30 procent kosztów kwalifikowanych (montaż pompy ciepła wraz z jej zakupem). Kwota dofinansowania nie może przekraczać 21 tys. złotych. Zgodnie z przekazaną informacją przez Pana Mirowskiego program może ruszyć już w pierwszej połowie roku 2022, zaraz po akceptacji przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Pieniądze na działanie nowego programu będą pobierane ze środków tzw. Funduszu Modernizacyjnego. Jego operatorem na terenie Polski jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z zasadami działania Funduszu Modernizacji środki finansowe są przeznaczane na poprawę efektywności energetycznej, modernizację sieci energetycznej, magazynowanie wytworzonej energii, inwestycję w odnawialne źródła energii a przede wszystkim wsparcie w modernizacji rejonów węglowych.
Podstawowym założeniem działania Funduszu Modernizacji jest przekształcenie sektora energetycznego w tych państwach, gdzie uzyskanie wymaganych przez Unię Europejską norm emisji dwutlenku węgla jest dalekie od założonych przez te instytucje celów. Środki przeznaczane na te cele pochodzą ze sprzedaży uprawnień do emisji wydanych przez Komisję Europejską, jednak stanowią one zaledwie 2 procent całej puli unijnej. Do Polski, przydzielone są środki pochodzące z przychodów ze sprzedaży 135 mln upoważnień do emisji. Ich wartość jest przeliczana na podstawie aktualnych cen emisji, na dzień dzisiejszy daje to kwotę około 25 mld złotych.
Zapraszamy wszystkich chętnych zainteresowanych montażem pomp ciepła lub też ich serwisem, diagnostyką pomp ciepła do skorzystania zapoznania się z ofertą firmy OSZ Omega: https://www.oszomega.pl/montaz-pompy-ciepla/.