Kluczy do efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem jest wiele. Jednym z nich są narzędzia pracy, którymi posługują się zatrudnione osoby. Odpowiedzmy sobie na jedno pytanie: czy użytkownik starego urządzenia na niewspieranym od lat systemie będzie, chociaż w połowie tak wydajny, jak pracownik, którego laptop ma mniej niż dwa lata? Zaczynając od prędkości uruchamiania się urządzenia, poprzez włączanie konkretnych aplikacji, a na bezpieczeństwie danych kończąc, osoba użytkująca nowszy sprzęt będzie bez wątpienia wydajniejsza, ale czy to jedyny powód, by wymieniać sprzęt co kilka lat?
Kilka powodów dlaczego wymiana sprzętu IT w firmie ma sens.
Oczywiście nie. Jako pracodawca, warto zastanowić się, czy Twoi pracownicy są maksymalnie efektywni? Jeżeli nie to, czym jest to spowodowane? Oczywiście jest wiele czynników, które mogą na to wpływać. Jednym z nich bez wątpienia jest sprzęt komputerowy, którym się posługują. Dla pracownika biurowego komputer jest jak traktor dla rolnika czy piła spalinowa dla drwala. Czy kupują oni najtańsze urządzenia, byleby były? Odpowiedź jest prosta – jeżeli zależy, im na tym by praca była wykonania solidnie, zgodnie z wyznaczonym terminem i bezpiecznie – nie. Podobnie muszą myśleć przedsiębiorcy inwestujący w sprzęt komputerowy. To nie znaczy, że muszą kupować najdroższe, nowe i biznesowe urządzenia. To mogą być używane, poleasingowe maszyny z wysokiej półki od sprawdzonych dostawców, które wciąż są bardzo wydajne. Nie chodzi o popadanie w skrajność, ale o świadomość, że urządzenia potrzebują konkretnych podzespołów, by poradzić sobie z codzienną pracą.
Dodatkowo wymogiem powinno być posiadanie najnowszego możliwego systemu, a przynajmniej takiego, który wciąż jest wspierany. Jeszcze w 2020 roku 25% komputerów, używało Windowsa 7, którego wsparcie zostało wyłączone i nie są udostępniane do niego żadne aktualizacje. Co to oznacza w praktyce? Brak bezpieczeństwa. Użytkowanie niespieranego systemu w firmie jest poważnym narażeniem się na możliwy wyciek danych, a zgodnie z RODO może to kosztować od kilkudziesięciu tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych. To może z łatwością pogrążyć niejedną firmę. Stąd użytkowanie najnowszego możliwego, wspieranego systemu jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa firmy.
Wymiana sprzętu IT. Plusy i minusy.
No dobrze, ale wymiana sprzętu IT dla kilkudziesięciu pracowników to koszty? Tak są to koszty, ale wciąż znacznie mniejsze, gdy policzy się spadek efektywności pracowników np. o 10-20% lub potencjalny wyciek danych i nałożoną karę. Dodatkowo przedsiębiorcy mają bardzo korzystną możliwość sprzedania używanego sprzętu do firm skupujących komputery. Dopóki, wymieniasz urządzenia co dwa do czterech lat, Twoje komputery wciąż są atrakcyjne dla takich firm. Zostają one odnowione, montuje się tam nowe dyski, pamięci ram, czyści i przeznacza do sprzedaży – dla najmniejszych firm bądź klientów indywidualnych, którzy nie mają potrzeb najwyższej wydajności i bezpieczeństwa. W tej sytuacji Ty jako przedsiębiorca odzyskujesz pewną kwotę i na tej zasadzie możesz działać do kilka lat, ograniczając koszty.