Do wykonania różnych prac rolniczych konieczne jest wyposażenie towarzyszące, co ułatwia procesy. W działalności rolniczej do tego celu stosuje się sprzęt, który działa za pomocą siłownika hydraulicznego. Ciągnik to wszechstronna maszyna, której funkcjonalność jest znacznie zwiększona przy zastosowaniu różnego osprzętu. Odpowiednio dobrane siłowniki hydrauliczne do ciągników zapewniają stabilność i moc pracy takich urządzeń.
Najczęściej hydraulika jest instalowana w maszynach rolniczych na przenośniku taśmowym producenta. W trakcie eksploatacji komponenty fabryczne nie zawsze radzą sobie z przydzielonymi zadaniami. W takim przypadku rozpoczyna się poszukiwanie najbardziej opłacalnego rozwiązania usprawniającego istniejącą technologię. Jeżeli konieczny jest zakup nowych siłowników hydraulicznych, można to wykonać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę internetowego sklepu rolniczego i zamówić poszukiwany siłownik hydrauliczny w atrakcyjnej cenie.
Siłowniki hydrauliczne w maszynach rolniczych
Siłowniki hydrauliczne do maszyn rolniczych są ważną częścią ciągników, siewników, żniwiarek, kultywatorów, kosiarek itp. Realizacja prac rolniczych, które są prowadzone w określonych planowanych terminach, zależy od niezawodnej nieprzerwanej pracy sprzętu. Dlatego awarie są niepożądane, gdyż negatywnie wpływają na wyniki pracy. Aby maszyny rolnicze działały prawidłowo, niezawodnie i bezawaryjnie, konieczne jest staranne wybranie odpowiedzialnego, zaufanego dostawcy wysokiej jakości części zamiennych do ważnego sprzętu.
Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie różnych nowoczesnych urządzeń, w tym rolniczych, bez cylindrów hydraulicznych. Stabilność, bezpieczeństwo, niezawodność, działanie całego oddzielnego mechanizmu zależą od dobrze dobranego modelu, wielkości, mocy siłownika hydraulicznego do maszyn rolniczych i ciągników.
Czym są siłowniki hydrauliczne w ciągniku?
Siłowniki hydrauliczne ciągnika służą do podnoszenia i opuszczania maszyn zawieszanych oraz sterowania korpusami roboczymi zaczepianych maszyn hydraulicznych. Ciągnik wyposażony jest w siłowniki hydrauliczne: główny i zdalny. Siłownik zewnętrzny montowany jest w maszynach pracujących w zespole z ciągnikiem. Główny i zdalny siłownik hydrauliczny mają identyczną konstrukcję i różnią się tylko wymiarami części. Składają się z następujących głównych części: korpusu, tłoka z tłoczyskiem i przedniej pokrywy. Główna objętość znajduje się w korpusie siłownika, który jest rurą. Tłok na pręcie zabezpieczony jest nakrętką. Widelec jest przyspawany do zewnętrznego końca mostka. Przednia pokrywa zawiera uszczelkę trzpienia, wycieraczkę i dwa gwintowane otwory do podłączenia przewodów olejowych z zaworu kierunkowego. Pomiędzy korpusem a pokrywą jest zainstalowany przewód olejowy doprowadzający olej do wnęki. Osłona mocowana jest do korpusu czterema śrubami.
Siłownik hydrauliczny jest przymocowany do ciągnika lub maszyny rolniczej w dwóch punktach za pomocą wideł drążka i tylnej osłony. Sworznie łączące siłowniki z podporami ciągnika lub maszyny rolniczej zabezpieczone są przed wypadnięciem za pomocą szybko zwalnianych zawleczek sprężynowych. Gdy drążek jest uniesiony, przepływ oleju z dystrybutora przez kanały pokrywy przez przewód olejowy wchodzi pod tłok do wnęki A. Po opuszczeniu tłoczyska olej dostaje się do wnęki B i jest wypierany z wnęki A. Aby chronić korpusy robocze narzędzi przed ostrymi uderzeniami w ziemię, w przednią pokrywę cylindra przykręca się wolny zawór. Składa się z korpusu, podkładki z kalibrowanym otworem i trzech kołków. Sześciokąt korpusu zaworu opóźniającego cylindra głównego ma numer III, a na zewnętrznym cylindrze II. Zawór opóźniający jest montowany w gwintowanym otworze pokrywy komory podnoszenia (zamiast złączki).
Warto zatroszczyć się o bezawaryjne działanie siłowników hydraulicznych. Regularny przegląd i serwis, a w razie konieczności naprawa – to podstawa bezpiecznej i nieprzerwanej pracy w gospodarstwie. Siłowniki, części i akcesoria do nich można zakupić w korzystnych cenach w zaufanych sklepach rolniczych, czyli od sprawdzonych i doświadczonych dostawców.