Głównym zadaniem odzieży ochronnej jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa w miejscu pracy, jednak kupując odzież tego rodzaju należy zwrócić uwagę także na inne aspekty. Ubrania robocze muszą być wygodne, dlatego też warto zwrócić uwagę na krój.

Nie mogą one ograniczać ruchów, dlatego też często spotkamy w nich elastyczne wstawki, przykładowo na kolanach w przypadku spodni. Pracownicy mogą czasem pracować w miejscu, gdzie ruch jest ograniczony, i trzeba się schylić lub też przykucnąć. Pewna domieszka materiału elastycznego będzie zatem dobrym pomysłem. Wszystkie ubrania mają wpływ na mechanizm termiczny naszego ciała. Odzież ochronna ze swej natury może stanowić dodatkową barierę dla zimnego powietrza. W upalne gorące dni, kiedy pracownik bardzo się poci, chłodzenie ciała zależy od szybkości usuwania wilgoci z przestrzeni między skórą a ubraniem. Dlatego też oprócz ubrań wierzchnich należy zadbać o odpowiednią bieliznę, pracodawcy coraz częściej wybierają bieliznę termiczną, która szybko odprowadza ciepło z naszego ciała. Daje to duże poczucie komfortu. Oprócz wysokiej jakości tkaniny i odpowiedniej konstrukcji szwów, odzież musi być odpowiednio stylizowana i odpowiednio krojona, aby mogła pomieścić pełny zakres ruchów podczas pracy, oprócz dobrego dobrania rozmiaru dla poszczególnych pracowników, trzeba także zwrócić uwagę na krój.

Potrzebne będą także wygodne kieszenie, do których łatwo będzie sięgać, powinny posiadać także zapięcia na rzepy, co ułatwi z pewnością ich otwieranie, kiedy mamy na rękach rękawice robocze.

Na chłodniejsze dni z pewnością naszym pracownikom mogą przydać się bluzy softshell robocze, ubrania z tego materiału są ciepłe. Zatem mogą być dobrym pomysłem na ubiór jesienno-zimowy. Oczywiście możemy nosić na sobie kilka ubrań, można założyć grubą koszulę flanelową, i na nią kurtkę softshell, co zapewni bardzo dobrą izolację termiczną. Oczywiście można zakupić także ocieplane spodnie, dzięki czemu będą chronione także nogi, nie warto zapominać także o ciepłej czapce.