Ogniwa fotowoltaiczne (PV) wytwarzają energię elektryczną, pochłaniając światło słoneczne i wykorzystują tę ​​energię do wytworzenia prądu elektrycznego. W jednym panelu słonecznym znajduje się wiele ogniw fotowoltaicznych, a prąd wytwarzany przez wszystkie ogniwa razem zapewnia wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić szkołę, dom i firmy.

Co to jest fotowoltaika?

Słowo fotowoltaika (PV) pochodzi od greckiego słowa „foto” oznaczającego światło i współczesnego słowa „Volt” lub „Voltage”, jednostki potencjalnej energii elektrycznej (nazwanej na cześć włoskiego fizyka Alessandro Volty (1745–1827).

Fotowoltaika

Podobnie jak ogniwa w baterii, ogniwa w panelu słonecznym są przeznaczone do wytwarzania energii elektrycznej; z wyjątkiem tego, że ogniwa baterii wytwarzają energię elektryczną z chemikaliów, a ogniwa panelu słonecznego wytwarzają energię elektryczną, zamiast tego wychwytując światło słoneczne.

Jak działa ogniwo fotowoltaiczne?

Światło słoneczne składa się z fotonów lub cząstek promieniującej energii słonecznej. Kiedy fotony uderzają w ogniwo słoneczne, niektóre są absorbowane, a inne odbijane. Kiedy materiał pochłonie wystarczającą energię fotonów, elektrony w materiale ogniwa słonecznego odrywają się od swoich atomów.

Elektrony migrują do przedniej powierzchni ogniwa słonecznego, które jest produkowane tak, aby było bardziej podatne na swobodne elektrony. Kiedy wiele elektronów, z których każdy ma ładunek ujemny, przemieszcza się w kierunku przedniej powierzchni ogniwa, wynikająca z tego nierównowaga ładunku między przednią i tylną powierzchnią ogniwa tworzy potencjał napięciowy, taki jak ujemne i dodatnie bieguny baterii. Gdy obie powierzchnie są połączone zewnętrznym obciążeniem, przepływa prąd.

Budowa ogniw słonecznych

Poszczególne ogniwa słoneczne mają różną wielkość od około 1 cm do około 10 cm średnicy. Ogniwo tej wielkości może wytwarzać tylko 1 lub 2 waty, co nie wystarcza do większości zastosowań. Aby zwiększyć moc wyjściową, ogniwa są elektrycznie połączone w moduł.

Wydajność panelu fotowoltaicznego zależy od światła słonecznego. Klimat (np. Chmury, mgła) ma znaczący wpływ na ilość energii słonecznej odbieranej przez panel PV, a co za tym idzie, na jego wydajność.

Dowiedz się więcej: www.promika-solar.pl